Skóra niemowląt

Skóra tworzy barierę pomiędzy człowiekiem i jego otoczeniem, podobną funkcję ma skóra niemowląt. Stanowi największy i najbardziej dostępny badaniu narząd. Pełni ona ważną funkcję estetyczną, dlatego tak istotne jest skuteczne leczenie chorób skóry oraz skórnych objawów chorób układowych.

Budowa skóry:

 • naskórek
 • skóra właściwa
 • i tkanka podskórna

Funkcje skóry:

 • jest barierą,  chroniącą organizm przed szkodliwymi czynnikami biologicznymi (bakterie, wirusy, grzyby),chemicznymi, fizycznymi( promieniowanie UV)
 • zapobiega nadmiernej utracie wody
 • bierze udział w termoregulacji
 • pełni funkcję metaboliczną (wytwarzanie aktywnej postaci Vit D3 pod wpływem promieni UV)
 • jest organem immunologicznym – SALT
 • poprzez skórę odbieramy czucie bólu, ciepła, zimna, dotyku, świądu ( receptory w zakończeniach nerwowych)

Różnice między skórą niemowląt, a skórą osoby dorosłej

 1. Skóra niemowląt i dzieci nie jest w pełni rozwinięta – dojrzewa i zmienia się do 3 roku
 2. Gruczoły potowe i łojowe nie są w pełni wykształcone – nie zapewniają dziecku odpowiedniej  termoregulacji
 3. Obserwuje się mniejszą liczbę włosów
 4. Mniej jest połączeń międzykomórkowych i komórek barwnikowych ( melanosomów)
 5. Jest cieńsza niż u dorosłych
 6. Jest bardziej wrażliwa i skłonna do wysuszenia-komórki skóry ulegają szybszym podziałom i są mniejsze
 7. Skórę niemowląt i dzieci cechuje większa przepuszczalność ( absorbuje większą ilość wody ,ale też szybciej następuje utrata wody) -płaszcz hydrolipidowy , który stanowi podstawową barierę ochronną skóry przed czynnikami zewnętrznymi jest słabiej rozwinięty
 8. Stosunek powierzchni skóry do masy ciała jest znacznie wyższy niż u dorosłych
 9. Skóra noworodka ma pH bliskie neutralnego, później zmienia się bardziej w kierunku kwaśnego , w wyniku czego skóra jest bardziej podatna na infekcje i podrażnienia

Niedojrzałość skóry u małych dzieci i niemowląt częściej wiąże się z problemami pielęgnacyjnymi i zdrowotnymi, takimi jak:

 • zaburzenia w termoregulacji niemowląt (przegrzewanie lub przechłodzenie organizmu małego dziecka)
 • większa skłonność do podrażnień, nadżerek, reakcji pęcherzykowych i pęcherzowych
 • szybsze odwodnienie, skłonność do suchości skóry
 • szybsze nadkażanie czynnikami infekcyjnymi- bakteriami, wirusami, grzybami
 • duża powierzchnia skóry – większa przenikalność leków zewnętrznych , środków piorących, myjących, kosmetyków, alergenów zewnątrzpochodnych
 • zbyt gorliwe mycie noworodka drażniącymi mydłami powoduje wzrost pH skóry i zanik właściwości ochronnych naskórka
 • pigmentacja skóry w pierwszych miesiącach życia nie zapewnia odpowiedniej ochrony przed promieniami słonecznymi – oparzenia słoneczne

Codzienna pielęgnacja skóry niemowląt

Pamiętajmy, pielęgnacja skóry małego dziecka wymaga odpowiedniego postępowania. Zbyt częste kąpiele, stosowanie niewłaściwych kosmetyków lub ich nadużywanie – to wszystko może negatywnie wpłynąć na kondycję skóry malucha.

 • Kąpiele małego dziecka

Podobnie jak w przypadku noworodków, tak i kąpiel niemowlęcia nie powinna odbywać się codziennie. Należy ograniczyć się do 2-3 razy w tygodniu. Czy wiecie dlaczego??
Częsta kąpiel może przyczyniać się do nadmiernego wysuszenia skóry. Codziennie trzeba przemywać twarz, oczy, pośladki oraz miejsca zgięciowe. Woda w wanience powinna mieć temperaturę ok. 36-37oC. Zbyt gorąca może doprowadzić do delikatnego poparzenia wrażliwej skóry. Należy pamiętać, by kąpiel w wanience nie trwała dłużej niż ok. 15 minut, ponieważ taka mała ilość wody szybko się wychładza. 

 • Pielęgnacja włosów niemowlęcia

Dzieci w okresie niemowlęcym zwykle nie mają zbyt dużo włosów. Dlatego ich mycie oraz oczyszczanie skóry głowy można ograniczyć do 2-3 razy w tygodniu. Nie ma przy tym potrzeby stosowania szamponów – wystarczy dedykowany płyn do mycia. 

 • Oczyszczanie okolicy pośladków

Pielęgnacja skóry niemowlęcia obejmuje również okolicę pośladków. Należy kontrolować skórę w tym miejscu podczas każdej zmiany pieluszki. Zaleca się używanie kremów na odparzenia wyłącznie wtedy, gdy skóra w tej okolicy faktycznie jest podrażniona lub zaczerwieniona. W pozostałych przypadkach wystarczy tylko przemywanie okolic przegotowaną wodą z dodatkiem środka myjącego. Należy pamiętać przy tym o oczyszczaniu wszystkich fałdek skórnych i zagłębień. 

 • Pielęgnacja skóry po kąpieli

Jeśli skóra niemowlęcia jest gładka i nieprzesuszona, wówczas nie ma potrzeby stosowania kosmetyków natłuszczających czy nawilżających. Po emolienty można natomiast sięgnąć wtedy, gdy skóra wykazuje tendencję do łuszczenia się, atopii czy alergii

 • Ochrona skóry przed słońcem

Skóra niemowlęcia jest jaśniejsza w porównaniu do skóry dorosłych. Wynika to ze słabszej produkcji barwnika (melaniny), dlatego jest bardziej wrażliwa na działanie promieni słonecznych. Należy zatem pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu skóry przed słońcem. Warto sięgać po kremy z filtrem UVA i UVB – z możliwie najwyższym faktorem. Niemowlętom szczególnie polecane są kosmetyki z filtrami mineralnymi, które są znacznie łagodniejsze dla skóry delikatnej i wrażliwej (warto pozostawić białą smugę takiego kremu i nie rozsmarowywać go całkowicie- będzie lepiej działał). Należy również pamiętać o ochronie głowy małego dziecka. Warto założyć chustę lub czapeczkę, która będzie skutecznie chronić przed promieniami słońca.

 

żródło:

1.www.dermatologdzieciecy.com
2.www.mp.pl/pacjent/pediatria/pielegnacja/52304,pielegnacja-skory-i-kapiele-malego-dziecka
3.www.su.krakow.pl/repozytorium-plikow/strefa-pacjenta/zalecenia-po-hospitalizacji/29-pielegnacja-noworodka/file